| Management number | 209072263 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $744.14 | Model Number | 209072263 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRECISION 3650 TOWER | Ready to build the next big thing | SPACE-SAVING DESIGNGet incredible, scalable performance and reliability in a small tower design. A range of easy-to-reach ports on the front and back of the system keep you connected to everything you need while the optional Smart Card reader seamlessly keeps your IP secure.INTELLIGENT PERFORMANCEPower through intensive tasks easily with 11th Generation Intel® Core™ or Xeon® processors and get real-time results with up to 128GB of faster 3200Mhz UDIMM memory (ECC memory optional). Dell Optimizer for Precision uses AI to tune your workstation to provide the best performance for the applicationsyou use most, while providing intelligent audio and an optimized WiFi connection. IMMERSIVE PRODUCTIVITYCreate VR content without limits with Radeon™ Pro or NVIDIA® professional-grade graphics with up to 350W TDP of graphics supports. Scalable, RAID capable storage with SATA® or PCIe NVMe™ SSD options up to 32TB deliver plenty of room for every project.MISSION-CRITICAL RELIABILITYAll Dell Precision workstations are Independent Software Vendor (ISV) certified to ensure the high-performance applications you rely on every day run smoothly. Also, with Xeon® processors you can get Error Correcting Code (ECC) memory which identifies and corrects single bit memory errors. Our exclusive Reliable Memory Technology Pro works on top of ECC memory to identify and map out bad memory sectors and will alert you when the memory is at a critical level and needs replaced - providing layers of protection against memory related errors and blue screens.
| UPC | 884116403470 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Precision 3000 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Item Weight | 17 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 3650 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Mouse,keyboard,Power Cord,Quick setup guide, Precision 3650 |
| Item Type Name | Workstation |
| Item Dimensions | 11.1 x 6.1 x 13.8 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | No Plug |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i7-10700 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Specification Met | CECP, Energy Star |
| Compatible Devices | Mouse, Keyboard |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, USB 2.0 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | PCIE x 8 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Quadro P1000 |
| Graphics Description | Quadro P1000 |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-Writer |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI, USB, USB Type-C |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Specific Uses For Product | Business|Multimedia|Photo Editing|Video Editing|Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form