| Management number | 209071744 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $96.44 | Model Number | 209071744 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 656942676379 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | SFF |
| Item Weight | 22 Pounds |
| Screen Size | 22 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 3570K |
| Speaker Type | built-in |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor |
| Item Dimensions | 20 x 16 x 14 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 3570K |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Card Ram | 1 |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Compatible Devices | MTG New 22 inch LED monitor, MTG RGB keyboard and mouse |
| Additional Features | Space Saving |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 3rd Generation |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | RGB Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | HDMI or DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 500 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form