| Management number | 209113969 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $139.13 | Model Number | 209113969 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 9020 Product Description:Dell OptiPlex 9020 is a small form factor pc.This i7 desktop has an adaptable, compact design that allows you to maximize your environment by conveniently fitting into your workspace. In addition, the OptiPlex 9020 refurbished desktop computers suitable for both work from home and business computing. dell dell desktop i7 is also suitable for general use, such as Internet browsing, email, document creation, and multimedia playback. Moreover, dell 9020 optiplex i7 desktop with integrated Intel HD Graphics 4600 delivers a sharp, clear picture while allowing for a wide range of monitors to be used via its dual DisplayPort and one VGA port outputs, make dell optiplex 9020-sff a great fit for an office PC, dell optiplex i7 desktop computer support 3 monitor at the same time.Product Specifications: CPU: Intel Quad Core i7-4770 3.4Ghz up to 3.9GHz, 4 cores,8 threads CPU Cache: 8 MB Operating system :Windows 10 Professional Memory: 32GB Hard Drive: New 1TB NVMe M.2 SSD+128GB SSD Video Graphic Card: Intel HD Graphics 4600 USB 3.0 Ports: 4VGA Ports: 1 USB 2.0 Ports: 6 Display Port: 2 RJ-45 port: 1 Optical Drive: DVD-RW WIFI:AC7260 Built-in WIFI 5 Mouse/Keyboard:Altec Brand New Wireless Keyboard and Mouse (Remember Only select TITAN to get this keyboard & mouse) Dimension: 11.4" x 3.6" x 12.3" Weight:15lbs What will you get?: 1 x dell optiplex 9020 windows 10 computer1 x DP to HDMI Adapter1 x Altec wireless keyboard & mouse1xTJJ large mouse pad Techinical Support
| UPC | 732404034007 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Year | 2013 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | OptiPlex 9020 |
| Video Output | DisplayPort, VGA |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 18 x 14 x 6 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1150 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Projector, Speaker, Television |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Additional Features | Wifi |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Keyboard Description | Wireless, Full-size, QWERTY, Membrane |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Video Output Interface | DisplayPort, VGA |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form