| Management number | 209112718 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $360.00 | Model Number | 209112718 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
8-8700T8GB 1DIMMS 256GB SSW9560W10
| UPC | 884116297765 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 7060 Micro Form Factor |
| Model Year | 2018 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 2.6 Pounds |
| Screen Size | 0.01 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | D&H |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | OP7060MFF87ND4 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse, OptiPlex 7060, Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language), System Power Cord (English) |
| Item Type Name | Dell OptiPlex 7060 Micro PC with Intel Core i7-8700T 2.4 GHz Hexa-core, 8GB RAM, 500GB HDD, Windows 10 Pro 64-bit |
| Item Dimensions | 7 x 1.4 x 7.2 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| CPU Model Number | Core i7-8700t |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 8 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Specification Met | Energy Star |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 3 Year Limited Manufacturer |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 or 2 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Global Trade Identification Number | 00884116297765 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form