| Management number | 209110280 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $144.89 | Model Number | 209110280 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 698869904081 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 7050 |
| Model Year | 2015 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 13 Pounds |
| Screen Size | 24 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | i5-6500 |
| Speaker Type | Built-in stereo speakers |
| Video Output | Speakers |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Item Dimensions | 11.5 x 3.6 x 11.4 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-6500 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Basic security features (Windows Defender, Windows Firewall) |
| Specification Met | Partially Met |
| Compatible Devices | Keyboard, Monitor, Mouse, Speaker |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | QWERTY layout |
| RAM Memory Installed | 1 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form