| Management number | 209092764 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $185.65 | Model Number | 209092764 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product DescriptionWith a small form factor, the Dell OptiPlex 7040 is designed to save desktop space while still providing the performance you need to stay productive. Small is mighty,multitask smoothly,this dell desktop with Intel Core i5-6500 processors,16G DDR4 ram, Intel HD graphics,OptiPlex 7040 enables increased power and productivity.Enjoy your bulk storage device! Specification CPU: Intel Quad Core i5-6500 3.20GHz up to 3.60GHz, 4 cores, 4 threadsCPU Cache: 6 MB Operating system: Windows 10 Pro Memory: 32GB DDR4 Hard Drive: New 1TB NVMe SSD + 2TB HDD Video Card: Intergrated Intel HD graphics 530 USB 3.0 Ports: 6 USB 2.0 Ports: 4 Display Port: 2 HDMI: 1 Ethernet: x 1 Lan Port WIFI & Bluetooth:Built-in WIFI AX200 & Bluetooth Mouse/Keyboard:Wireless Keyboard & Mouse What's Included: 1 x DELL 7040 SFF Desktop1 x Brand New Wireless Keyboard Mouse1 x TJJ Large Mouse Pad (the color of the TJJ mouse pad is shipped randomly )1 x Power Cord
| UPC | 754525963165 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 7040 SFF |
| Model Year | 2015 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | i5-6500 3.20Ghz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3.6 GHz |
| Model Number | Dell Optiplex 7040 SFF |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 15 x 4 x 12 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Inter i5-6500 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Intel Core I5 6500 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 1 GB |
| Graphics Ram Type | SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Specification Met | Partially Met |
| Compatible Devices | [A wide range of devices compatible with USB 3.0, USB 2.0, Display Port, HDMI, Ethernet, Wi-Fi, and Bluetooth] |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless Keyboard |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, LAN, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form