| Management number | 209115657 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209115657 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| Brand | Dell |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 7040 SFF |
| Model Year | 2015 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Compact |
| Item Weight | 5 Kilograms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | OptiPlex 7040 SFF |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 17.72 x 12.6 x 5.12 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7 6700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | M.2 NVMe |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form