| Management number | 209070660 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $379.60 | Model Number | 209070660 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 7010 SFF Small Form Factor Desktop ComputerOperating SystemWindows 11 ProProcessor13th Generation Intel Core i5-13500 14-Core 2.50 GHz (24MB Intel Smart Cache, Turbo Boost up to 4.80 GHz)Graphics TypeIntegratedGPUIntel UHD Graphics 770Memory TypeDDR4USB Ports4 x USB-A 2.04 x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1Display Ports1 x DisplayPort1 x HDMIAudio I/O1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/OutputCommunications1x RJ45 Gigabit EthernetWi-Fi 6 + Bluetooth 5.2 Wireless CardKeyboard & MouseFull-Size KeyboardUSB Mouse
| UPC | 884116163381 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 7010 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Small Form Factor |
| Item Weight | 29 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell, Inc. |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | OptiPlex 7010 |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | USB Keyboard, Mouse, Power Cord, SuperMulti DVD Burner, 2-Year Warranty by Techno Intelligence |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 29 x 29 x 29 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-13500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Windows 11 Pro security features |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Headphone, Printer, Smartphone, External Storage Drive |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Dual Monitor Support, Mini Tower, Small Form Factor |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | USB |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 2-Year Warranty by Techno Intelligence |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | [LOW] |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form