| Management number | 209071164 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $639.60 | Model Number | 209071164 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Type Micro Form FactorProcessor 13th Gen Intel Core i7-13700T (up to 4.9 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 24 threads)Operating System Windows 11 ProMemory 64GB DDR4 RAMHard Drive 2TB M.2 PCIe NVMe SSDOptical Drive No Optical DriveVideo Card Intel UHD Graphics 770Wireless Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth wireless card, internal antennaPortsFront:Power buttonHard Drive Activity Light1x Universal Audio Port2x USB 3.2 Type-A Gen 1Rear:1x RJ-45 port 10/100/1000 Mbps1x USB 2.0 Type-A with Smart Power1x USB 2.0 Type-A2x USB 3.2 Type-A Gen 11x HDMI 1.4b1x DisplayPort 1.4a1x Power ConnectorPower 90 WDimensions (WxDxH) 1.42 in. (36 mm) x 7.01 in. (178 mm) x 7.17 in. (182 mm)Weight 2.41 lb (1.09 kg)Volume 1.2 LKeyboard and Mouse Dell Keyboard and Mouse, Black - US English
| UPC | 884116477235 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell, Inc. |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | OptiPlex 7010 MFF |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 29 x 29 x 29 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-13700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Card Ram | 64 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Key Lock |
| Compatible Devices | [A wide range of devices designed to work with USB, HDMI, DisplayPort, Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth interfaces] |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | USB |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 year maufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Connectivity Technology | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 64 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form