| Management number | 209116272 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $113.78 | Model Number | 209116272 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 5060 Micro Desktop Computer Windows 11 Pro - Intel Core i5-8500, 16 GB RAM, 512GB SSD, 4K Support, DisplayPort, WiFi, Bluetooth, Dell OptiPlex Mini PC (Renewed)
| UPC | 662987471749 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 5060 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell OptiPlex |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Desktop |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.2 |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-8500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket AM2+ |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, wired, membrane keyboard with QWERTY layout |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limitted |
| Wireless Compability | 802.11g/n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form