| Management number | 209112229 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $107.60 | Model Number | 209112229 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
OPTIPLEX 5090 TOWER, SMALL FORM FACTOR AND MICRO l Intelligent, mainstream desktops with right-sized performance & configurations.IMPRESSIVELY POWERFULBuilt with 11th generation Intel® up to Core™ i7 processors and doubled max memory from previous generation provides better performance while running multiple or large applications. The 5090 tower is ready to deliver entry commercial VR content experiences with the latest NVIDIA™ 1660 Super and AMD® graphics.SEE AND DO MORE Drive up to a triple display set up with new Intel® Gen 12 graphics. Achieve better visuals for 3D rendering and 4K monitor use with discrete graphics support for 5090 micro. Connect with ease with two native DisplayPort interfaces with optional VGA, HDMI 2.0b, or USB Type-C® Alt mode.SMART DESIGNSustainably built with a high ratio of post consumer recyclable (PCR) content and a design to keep your system cool, OptiPlex 5090 is a smart solution. Custom mounts and stands adapt to your workspace while the tool-less chassis provides easy serviceability. Protect your IT investment with TPM 2.0, optional chassis intrusion switch and lockable cable covers. EPEAT Gold and ENERGY STAR qualified on select configurations.
| UPC | 884116402541 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 5000 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 10 Pounds |
| Screen Size | 22 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 5090 |
| Video Output | DisplayPort, VGA, HDMI, USB Type-C |
| BuiltIn Media | Keyboard,Mouse,Power Cord,Quick Setup Guide 5090 SFF |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | Desktop Computer |
| Item Dimensions | 11.53 x 3.65 x 11.42 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | No Plug |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-10505 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Security Slot |
| Specification Met | EPEAT Silver, Energy Star |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, VGA |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | USB-C |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | UHD Graphics 630 |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-Writer |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form