| Management number | 209110286 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $298.00 | Model Number | 209110286 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 5090 Micro PC - Intel Core i5 10th Gen i5-10500T Hexa-core (6 Core) 2.30 GHz - M.2 256GB PCIe NVMe - 16GB RAM - Windows 10 Pro 64-bit - WiFi - Bluetooth - Windows 10 Pro
| UPC | 884116402657 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 5000 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 2.6 Pounds |
| Screen Size | 44 Centimeters |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 5090 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard,Mouse,Power Cord,Power Adapter,Quick Setup Guide 5090 MFF |
| Item Type Name | Desktop Computer |
| Item Dimensions | 7 x 1.4 x 7.2 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | No Plug |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-10500T |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Security Slot |
| Specification Met | EPEAT Silver, Energy Star |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, VGA |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | USB-C |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | UHD Graphics 630 |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 2.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form