| Management number | 209114779 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $119.76 | Model Number | 209114779 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | Dell |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 3060 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | 3060 |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-8500 8th |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-8500 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 32 MB |
| Graphics Ram Type | VRAM |
| Native Resolution | 4096 x 2304 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wireless |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 Days Limited Warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 9 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Global Trade Identification Number | 00810145124420 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form