| Management number | 209071188 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $103.98 | Model Number | 209071188 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Optiplex 3060 Small Desktop Computer: Designed for High-Quality Multitasking Perfect Home or office PC: Built for professional grade multitasking, high-speed web browsing, and multimedia applications like streaming, or even lightweight editing. Compatible with Todays Most Popular Productivity Tools! This professional grade multitasking computer is compatible with all of todays most popular productivity software, like Office 365, Adobe, Docs, Sheets, Intuit Quickbooks, Netsuite, Audacity, Basecamp, Zoom, Cisco, Teams, and much more! This Home / Office Computer Hardware Includes: CPU: Intel Hexa-Core i5 8500 iGPU: Intel HD 630 RAM: 8GB DDR4 Primary Storage: 500GB Solid State Secondary Storage: Available Network: USB WiFi + Bluetooth BUY and OWN WITH CONFIDENCE Renewed and modernized by the #1 Microsoft Authorized Refurbisher, this DELL 3060 Small Desktop Computer PC is guaranteed to perform like-new! MICROSOFT AUTHORIZED REFURBISHED Your Small Desktop computer comes with a digitally rendered Windows 11 Professional 64 Bit installed on the PC for a secure and convenient setup process. Every computer from us is professionally renewed through a set of globally recognized and top-tier production processes, and robust stress testing.
| UPC | 698869518349 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Optiplex 3060 |
| Model Year | 2011 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 3060 |
| Video Output | HDMI or DisplayPort |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 13.8 x 10.8 x 6.1 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 8500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-8500 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Hard Disk Description | 500GB SSD |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 500 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form