| Management number | 209113956 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $85.33 | Model Number | 209113956 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features about this Dell Optiplex 3050 Micro tower Desktop (Refurbished)●CPU: Intel Core i5-7500 (3.4GHz-3.8GHz, 4 Total Cores, 4 Total Threads , 6 MB Smart Cache)●Memory: 8GB DDR4 RAM●Hard Drive: 256GB SSD●Operating System: Windows 11 pro 64 Bit - multi-language supports English/Spanish/French●Bluetooth: Yes●WIFl: YesPorts of this Dell Mini Tower Desktop:Display Port Connector4 x USB 3.1 Gen14 x USB 2.0HDMI 1 x Network (NIC) ConnectorIncludes:1 x Dell Optiplex 3050 MT Desktop (Renewed)1 x Keyboard1 x Mouse1 x USB Wifi+BT Adapter
| UPC | 762221974859 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Optiplex 3050 MT Desktop |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell Optiplex 3050 MT Desktop |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 |
| Total Usb Ports | 8 |
| CPU Model Number | core i5-7500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-7500 |
| Graphics Card Ram | 8 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form