| Management number | 209120701 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209120701 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 3050 Micro PC Power. Style. Value. Everything You Need. This professionally renewed Micro desktop includes everything you need right out of the box. The Dell OptiPlex platform delivers reliable performance with upgraded hardware and modern design features, including USB Keyborad and Mouse for a bold look. Key Features: Processor: Intel Core i5-7500T 2.70GHzMemory: 8GB DDR4 RamStorage 256GB Solid State DriveGraphics: Intel Integrated HD Graphics CardOperating System: Windows 11 Pro (64-bit, Activated)Included Accessories: USB Keyboard and MouseWiFi USB AdapterAC AdaptersIdeal For: Streaming, multitasking, and office workProfessionally renewed and tested for performance and reliability. Ships fast with everything you need!
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 4.1 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | 3050 |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 7.1 x 1.3 x 7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-7500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-7500T |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, USB 3.0 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Additional Features | Micro Form Factor |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, Wired, QWERTY |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 Days |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | DisplayPort, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Global Trade Identification Number | 00810145120552 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form