| Management number | 209072615 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $108.00 | Model Number | 209072615 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 3040 Description:Dell OptiPlex 3040 refurbished desktop computers provides you reliable performance for office use and home use. This Dell desktop computer features Intel Core i5-6500 Quad core processor, which helps to run multiple instructions at the same time. This small form factor pc has a high speed SSD for reliability, make this refurbished pc a great fit for an business office PC, optiplex 3040 Dell computer desktop refurbished pc enables increased your efficiency. Also this Dell optiplex refurbished with 1 DisplayPort and 1 HDMI connectivity for greater visibility of your tasks, the Dell sff desktop can support dual monitors.Dell OptiPlex 3040 Refurbished Desktop Computers Specifications Processor: Intel Quad Core i5-6500 6th Generation Base CPU frequency: 3.2GHz Max Turbo CPU frequency : 3.6GHz CPU Cache: 6MB Ram installed: 16GB Hard Drive Installed: 256GB SSD Max Supported Memory: 16GB Graphics: Intel HD 530 Graphics Video Ports: 1 x HDMI, 1 x Display Port USB 3.0 Ports: 4 USB 2.0 Ports: 4 Ethernet: Gigabyte 10/100/1000, RJ-45 Wireless Connectivity: High Speed AC8260 Built-in WIFI 5,(Remember Only select Redstone to get one with built-in WIFI) Optical Drive: DVDRW Item Dimension : 3.66'' * 11.42'''' * 8.38'''' Item Weight: 13.22 lbs Operating System: Windows 10 Pro 64-bit What you will get? 1 x Computer 1 x Hight Quality Altec Wireless keyboard and mouse (Remember Only select Redstone to get this Altec wireless keyboard & mouse) 1 x TJJ Large Mouse Pad (Remember Only select Redstone to get this large mouse pad 1 x Technical Support
| UPC | 732404031655 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 3040 SFF |
| Model Year | 2015 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | i5-6500 3.20GHz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | OptiPlex 3040 |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | DVD-RW |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 18 x 14 x 12 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-6500 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | USB 3.1 Type B |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-600 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size wireless keyboard with numeric keypad and QWERTY layout |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form