| Management number | 209072907 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $66.00 | Model Number | 209072907 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Basic ParametersModel No.: OptiPlex 3040Type: Commercial DesktopProcessorProcessor: Intel Core i5 6500T (3.2GHz/L3 6M)Processor Series: 6th Generation Core i5Processor Frequency: 2.5-3.1GHzLevel 3 Cache: L3 6MHardware ParametersMemory Type: DDR4Memory Size: 8GBHard Drive Type: SATA Hard DriveHard drive parameters: 7200 rpmHard Drive Capacity: 256GBCommunicationsNetwork card: Built-in 10-100-1000M network cardOther HardwareSound Card: Built-in Sound CardInterface6 USB 3.0 ports (2 on the front / 4 on the back)4 USB 2.0 ports (front 2 / back 2)Built-in USB 2.0 portRJ-45 port; 1 serial portDisplay Port 1.2HDMI 1.42 PS/2; 1 UAJ port, 1 output portVGA (optional)Case size: 350.2×154.9×274.3mmWeight: about 8kgPower supply: 240W
| UPC | 762221952574 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Optiplex 3040 Tower |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell Optiplex 3040 Tower |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| CPU Model Number | Core i5-6500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core I5 6500 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form