| Management number | 209072329 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $160.22 | Model Number | 209072329 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Mini PC Dell OptiPlex 7050 Micro Computer Description:The Mini PC Dell optiplex micro is powered by an Intel i7-6700T processor, providing lightning-fast speeds for all your computing needs. Paired with 32GB DDR4 RAM, mini computers ensures a smooth multitasking experience and allows you to run multiple applications simultaneously without any lag. With a brand new 512GB M.2 NVMe SSD, this mini computer provides ample storage for all your important documents, files, and media. The blazing-fast read and write speeds of the NVMe SSD ensure that your applications and files load quickly, saving you time and boosting your productivity. The AX200 Built-in WIFI 6 and Bluetooth 5.2 allow you to easily connect to the internet and other devices wirelessly. This micro pc also features an HDMI port, which allows you to connect to an external display and enjoy dual monitor support. Dell OptiPlex 7050 i7 Desktop Computer Specifications: CPU: Intel Quad Core i7-6700T 2.8Ghz CPU Cache: 8 MB Operating system :Windows 10 Professional Memory: 32GB DDR4 Hard Drive: New 512GB M.2 NVMe SSD Video Graphic Card: Intel HD Graphics 630 USB 3.0 Ports: 6 Display Port: 1 HDMI Port: 1 RJ-45 port: 1 WIFI:Intel AX200 Built-in WIFI 6(Please remember only choose TITAN ITAD to get a dell mini pc with latest WIFI) Keyboard: wireless keyboard mouse Dimension: 7.2" x 7" x 1.4" Weight:3.2lbs What will you get?: 1 x dell optiplex i7 desktop1 x wireless keyboard and mouse 1 x TJJ large mouse padTechinical Support
| UPC | 729162174212 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 7050 Micro PC |
| Model Year | 2016 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | OptiPlex 7050 Micro |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 7.5 x 1.5 x 7.2 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-6700T |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Power Consumption | 35 Watts |
| Security Features | Windows Defender, Windows Firewall, BitLocker |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Printer |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Additional Features | Mini pc |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | wireless |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | 512 Gb |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form